Chytré mikroprocesorové autonabíječky válcují trh

Moderní elektronické nabíječky s mikroprocesorem řízeným nabíjením jsou velkým krokem vpřed v sortimentu autonabíječek. Vynikají zejména vysokou přesností a dokonalou optimalizaci nabíjecího procesu. Vestavěný MCU mikroprocesor se třemi typy nabíjecích charakteristik umožňuje použití také v motocyklech. Nabíječky jsou vhodné pro použití se standardními kyselino-olověnými a také moderními gelovými akumulátory, mají vestavěnou ochranu proti jiskření, zkratu, přehřívání a otočení polarity, integrovaný obvod tepelné a napěťové kompenzace (automatické vyrovnávání hodnot v závislosti na aktuálním stavu).

Vestavěný mikroprocesor řídí nabíjecí impulzy takovým způsobem, že nabíjecí proces je mnohem přesnější a zajistí za stejnou dobu mnohem kvalitnější nabití až do mezní hodnoty 100% kapacity akumulátoru. Akumulátor je nabíjen vysoce šetrným způsobem, prodlužuje se jeho životnost a zachovávají jeho vlastnosti.

Typy akumulátorů, které lze nabíjet


Lead-acid - standardní kyselino-olověný akumulátor se zaplavenými deskami
GEL - bezúdržbový gelový akumulátor
VRLA - bezúdržbový olověný ventilem řízený akumulátor
AGM - Absorbed Glass Mat - akumulátor se skleněným rounem
Optima - akumulátor se skleněným rounem stočeným do ruliček
Ca - vápníkový akumulátor
DC (Deep Cycle) - akumulátory s hlubokým cyklem vybíjení (např.pro modelářství, motorové čluny apod.)
(nebo-li všechny dnes používané typy akumulátorů ve vozidlech i jinde)


Nabíječky mají zabudované dokonalé ochranné obvody proti jiskření, proti zkratu, kompenzace napětí, kompenzace okolní teploty, proti přehřívání, proti otočení polarity, takže je zaručeno bezpečné použití v každé situaci.

Nabíječky využívají technologie proměnných nabíjecích fází, kdy každá z fází generuje jiný průběh proudu a napětí, což přispívá k rychlejšímu a dokonalejšímu nabití autobaterie.

Tři nabíjecí fáze

Bulk (zpětná fáze nabíjecí křivky) - nabíječka dodává maximální proud až do dosažení nabíjecího napětí 3.75V (6V akumulátory) a 7.5V (12V akumulátory).

Trickle (nabíjecí fáze) - vyšší napětí při konstatním proudu 6.5V (6V akumulátory) a 13V (12V akumulátory), proud klesá postupně až na nejnižší hodnotu.

Maintenance (udržovací fáze) 7.2V (6V akumulátory) a 14.4V (12V akumulátory) - udržuje konstatní napětí pro zachování 100% nabití akumulátoru. Nabíjecí režim je omezen, aby bylo zabráněno poškození akumulátoru.